Children’s Fighting Tournament – Concessions

Focus on the simplicity of everything, including the concession stand. Consumers resist when they are presented with too many options. Variety may be the spice of life, but it can also be a difficult situation for concessions. Focus on one or two foods, no more than five drink selections, one or two healthy foods, and three to five snacks.

“It is very difficult to design products by focus groups. Many times, people do not know what they want until they are shown it” – Steve Jobs Business Week May 12, 1998

Now, I wouldn’t want to work for Steve Jobs or even spend time with him, but he moved a lot of products. So, I imagine why complicate life. Don’t waste your time making hot dogs, pizza, sloppy joes, walking tacos, loaded baked potatoes, and gyros just so you have some of each left. It is too complicated.

Drinks: it is used for the most profitable area. Back in the days of fountain soda, when the cup cost more than the liquid in it. Many high schools no longer have soda fountains and few youth programs will have access to them. Today it is more common for people to donate boxes of soda, water or sports drinks and resell the individual containers for $ 1 to $ 2. I see events that mark water and soda for $ 1 and sports drinks for $ 1.50. Great, now you have to make changes and deal with quarters in the middle of your transactions. Do this and make your liking easier. Water is the healthiest item and if they want to pay more for sugar water, drop it. For donated items, the margin is the same at $ 1 for all items.

Water $ 1

Soda $ 1

Sports drink $ 1 or $ 2, not $ 1.25, $ 1.50 or $ 1.75.

Coffee $ 1

Food: If someone is hungry and captive, which means they can’t run home or go to a restaurant, you can sell them pita bread and hot sauce for $ 2 and they’ll be happy. Your goal is to fight, watch wrestling or train wrestling. If they were here for the food, they would be somewhere else. Pick one or two items and lean towards one.

Sloppy Joe $ 2 or $ 3 – Standard Rate.

$ 2 pizza: take and bake will have a higher margin than delivery

Pizza can be easy.

Hot dog $ 2 – Multiple tubes of meat floating in green water is proof that viewers will eat anything.

Ham and Cheese on a Bun $ 1 or $ 2: This was a staple when I was a kid. They would put it in the microwave for ten seconds and I would get a delicious treat. I recommend saving labor and wearing a bigger bow to charge $ 2.

Chili Bowl $ 2 or $ 3 – Cheap, simple and uncommon.

Loaded Baked Potato $ 2 or $ 3 – Cheap, simple and uncommon. I saw a lot of leftovers on this. It takes 3 hours to bake 70 potatoes, so you can’t get more done in a hurry.

Walking taco $ 2 or $ 3 – Inexpensive, but a bit more complicated at the mounting point

Healthy Snack: This is one area where you would do something more complicated. Because these are kids and nutrition is closely tied to wrestling at all levels, especially youth wrestling. I think all youth tournaments should offer a healthy option. This does not mean that you should offer a salad bar, a yogurt, and a fruit option. Choose one or two of the following items.

Zip Lock Bag of Grapes $ 1 – Buy in bulk at a grocery store or warehouse like Costco or Sams, wash and bag the day before.

Grapes are a healthy snack for a wrestling tournament.

Individual bags of baby carrots $ 1 – Prepackaged. You’re counting on mom to help you buy them, they don’t sell out fast. Have a bottle of ranch dressing with cups of seasonings to help sell them.

Bananas $ 1 – Wrapped in yourself, healthy and out of work. What more could you want?

Apples $ 1 – Wash them and put up a sign that says so.

Oranges $ 1 – I am having trouble buying oranges for home. It seems silly to get the juicy treats or the dry, gross ones. Also peeling an orange with a hand that has just been struggling can be even more disgusting.

Simple snacks: chips, cookies, chocolate bars, hot liquid cheese, gummies, donuts, licorice, or whatever. Unless you can get people to donate these items too, these are your lowest margin items. Don’t spend too much time on them. Get a chocolate item, a sugar item, and a bag of potato chips. If someone is dying for some Snickers and all you have is a Hershey almond bar, do you think they will walk away without spending any money? No, you are buying a bowl of chili with a diet soda and you think you are healthy for not buying the Hershey Bar. You get $ 1 ahead at the Chili bar opposite the Snickers one. Choose three to five of these items. Remember to keep it simple.

Chocolate-based candy bar $ 1 – Basic snack.

Sugar-based candies $ 1 – Skittles, Starburst, Smarties …

$ 1 Cookie – This is a snack, don’t buy oatmeal raisins unless you want lots of oatmeal raisin cookies at home.

$ 1 Donut – It’s usually in the morning so they can sell well. They seem like work to me and getting back to the day seems complicated.

Chips $ 1 – Go simple, just chips. I often buy nachos with hot liquid cheese, but I know it’s bad for me. From a sales standpoint, it seems like a hassle.

Have a cash box ready for the day. Remember that anything you include other than a uniform dollar amount slows down the process, forces people to do mental math, and increases the chance that you will run out of nickels. Also think about the cleaning process at the gym when considering popcorn.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *