uterti-com

Just another WordPress site

Różne rodzaje szczepień przeciw grypie

szczepień przeciw grypie

Grypa to poważna choroba, na którą co roku od późnej jesieni do wiosny zapadają miliony ludzi. Może to prowadzić do hospitalizacji, a nawet śmierci. Najlepszym sposobem zapobiegania grypie jest coroczne szczepienie.

Wirus grypy jest bardzo powszechnym zarazkiem, który może powodować choroby nosa, gardła i płuc. Może również powodować wysoką gorączkę, ból głowy i bóle ciała. Grypa jest bardzo zaraźliwa i łatwo przenosi się z osoby na osobę. Najlepszym momentem na zaszczepienie się przeciwko grypie jest okres przed rozpoczęciem sezonu, czyli październik lub listopad.

szczepienia grypa

Każdego roku dostępne są różne rodzaje szczepionek przeciw grypie. Istnieją inaktywowane szczepionki przeciw grypie (IIV), rekombinowane szczepionki przeciw grypie i żywe, atenuowane szczepionki przeciw grypie. Liczba liter po nazwie szczepionki wskazuje na jej wartościowość: 3 dla szczepionek trójwalentnych i 4 dla szczepionek czterowalentnych. Ponadto IIV są albo z adiuwantem (aIIV), albo na bazie komórek (ccIIV).

Różne rodzaje szczepień przeciw grypie

Szczepienie jest zalecane dla wszystkich osób, które ukończyły 6 miesiąc życia i pragną uniknąć choroby grypowej. Do zaszczepienia się szczególnie zachęcamy osoby z grupy wysokiego ryzyka poważnych powikłań grypy, w tym niektórych schorzeń, kobiety w ciąży i dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Osobom uczulonym na jaja zaleca się zaszczepienie w placówce, która może leczyć reakcje alergiczne oraz poproszenie o podanie szczepionki IIV niezawierającej białka jaja.

Szczepionka przeciw grypie działa poprzez wykorzystanie elementów martwego wirusa grypy w celu stymulacji układu odpornościowego do produkcji przeciwciał. Przeciwciała te rozpoznają wirusa w momencie kontaktu i szybko się zwiększają, aby go zabić. Organizm nie jest w stanie złapać wirusa ze szczepionki, ale w miejscu wstrzyknięcia może pojawić się wrażliwe lub bolesne miejsce.

W sezonie grypowym należy pamiętać, że gromadzenie się szczepionki w organizmie może zająć do 2 tygodni, a ochrona utrzymuje się tylko przez kilka tygodni lub miesięcy. Szczepionka przeciw grypie jest skuteczna u większości zaszczepionych osób. Jednakże w niektórych przypadkach dana osoba może być narażona na kontakt z wirusem grypy innym niż wirusy użyte do wytworzenia szczepionki. Nazywa się to niedopasowaniem szczepionek.

Opracowywanych jest wiele nowych szczepionek, które mają na celu ograniczenie tego problemu. Jedną z najbardziej obiecujących jest uniwersalna szczepionka ukierunkowana na część wirusa grypy zwaną łodygą hemaglutyniny (HA). HA jest głównym białkiem powierzchniowym wirusa grypy i ma 16 podtypów podzielonych na dwie główne grupy filogenetyczne. Naukowcy badają klasę reaktywnych krzyżowo przeciwciał łodygowych HA, które mogą neutralizować wszystkie 16 podtypów.

Są one opracowywane w systemie bakulowirusowym i wykazały obiecujące wyniki u myszy. Konieczne są dalsze prace, aby ustalić, czy szczepionki te mogą chronić ludzi przed grypą. Jeśli się powiedzie, ich wyprodukowanie będzie znacznie szybsze niż istniejących szczepionek. Będą też znacznie bezpieczniejsze. Pomoże to w budowaniu zaufania do stosowania szczepionek.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *